Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Stvoren prvi kvantni byte

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 02.12.2005 16:58    Post subject: Stvoren prvi kvantni byte Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znanstvenici na Institutu za kvantnu optiku i kvantnu informatiku (IQOQI) na sveučilištu Innsbruck, u susjednoj nam Austriji, pronašli su način kako napraviti kvantni byte.

Podsjetimo, byte je binarni paket podataka koji se sastoji od 8 bitova. Byte može predstavljati vrijednost između 0 i 255. Može opisati 256 simbola, broja ili boje. Za razliku od bytea, bit je najmanja digitalna jedinica koja može prikazati samo dva stanja, 0 ili 1.

Kod kvantnih računala koja se zasnivaju na kvantnoj fizici govori se o kvantnim bitima, odnosno qubitima i oni su jedna od najvažnijih faza u razvoju kvantnog računarstva.

Kvantna računala su u stanju enkodirati informacije u puno više stanja, što ih čini milijune puta moćnijima od današnjih računala.

Naime, kvantna računala umjesto elektroničkih krugova koriste čestice, odnosno njihov osnovni "građevni materijal" su elektroni, fotoni ili atomi, a podaci se predstavljaju kvantnim stanjima kao što su orijentacija spina (tj. unutarnji zakretni moment).

Prema tekstu objavljenom u novom broju časopisa Nature, stvar je u tome da se uhvati osam iona kalcija u magnetskom polju, poreda ih se te uz pomoć sofisticiranih lasera postavi u tzv. "W stanja".

Kvantni byte s osam iona omogućuje računalnu matricu od 65.536 (0-255 x 0-255) elemenata koji su uglavnom nezavisni.

Ova metoda trebala bi biti podesiva, odnosno mjerljiva na skali tako da se broj iona može uvećavati.

Cijeli eksperimet dokazuje da vrsta rešetke (zamke) za ione koja je korištena u Insbrucku obećava tehnologiju za realizaciju velikih računalnih matrica.

Dodajmo na kraju, da nam jedino još nije jasno hoće li ovo raditi bez obzira na to je li mačka mrtva ili živa, u određenom vremenskom trenutku kad odlučimo to provjeriti (više o tom problemu možete pronaći ovdje)
uzeto sa iskon.hr
---

Takav komp bi rijesio muke po hardweru Smile

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.12.2005 17:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Računala bez elektroničkih sklopova? Građena od čestica?? Glupost. Naravno, samo je pitanje vremena kad će se pronaći nešto bolje od bistabila, ali u računala sazdana od 'čestica' ne vjerujem

I prvu su teleportaciju napravili prije skoro 10 godina (česticu na udaljenost od jednog metra, how convinient) pa skoro ništa od toga do dan-danas, osim puno radova i eksperimenata na području transmisije kvantnih stanja Confused

Govorili su i prije koju godinu da će biološki uzgajati sklopove (u epruvetama) da bi se mogli raditi još sitniji i još bolje vodljivosti (čitaj: brzina) - gdje je sad i to?

Zapeli smo sa kantama još dosta vremena Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 02.12.2005 17:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

I prvu su teleportaciju napravili prije skoro 10 godina (česticu na udaljenost od jednog metra, how convinient) pa skoro ništa od toga do dan-danas, osim puno radova i eksperimenata na području transmisije kvantnih stanja Confused


Pa zar nisu nedavno teleportirali laserski snop na oko 600m udaljenosti, u Austriji isto??

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 02.12.2005 18:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
pa skoro ništa od toga do dan-danas, osim puno radova i eksperimenata na području transmisije kvantnih stanja Confused


Hm, gle... Citao sam o mnogo stvari koje su se pojavile, i isto tako brzo nestale
sa trzista, i vjerujem da "netko" (ajmo tog nekog nazvat americka vlada) cuva hrpu
stvari i izuma pod kljucem. Zbog nekog hladnog rata, ili da bi jednostavno sacuvali
neku "prednost" ispred drugih... ko zna...
Ali, s obzirom koliko se rapidno tehnologija razvila u proteklih 20 godine, mozda
je i ta neka "rezerviranost" kod objave novih tehnologija za nase vlastito dobro..
.Jer, objektivno gledajuci, ljudi kao rasa, jedna velika vecina nisu svaldali ni tehnologiju
kojom sada baratamo, a zamisli da se u slijedecih 20 godina raziju jos 2 vrste racunačla
bazirana na "bio-čipovima"... ili neki A.I...
To bi vjerojatno dovelo do još ratova i propasti... Jer, ipak jos nismo toliko sposobni
i inteligentni... i bolje je da idemo polako...

Sulien wrote:

Zapeli smo sa kantama još dosta vremena Wink


awh... da... nazalost Sad

Cool

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 02.12.2005 19:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E, da...
BIlo je na sajmu inovacije prije par godina (mislim 4-5)
jedan frajer je napravio film (za fotice) koji se moze razvit u toploj vodi.
(nisu potrebne kemikalije i tamne komore)...
I Fuji-Film kompanija je otkupa za neku masnu lovu taj patent, i vise nikad
se nije culo za to...

Daj zabrij sta bi bilo, da odjednom dobijemo teleportere, i AI-eve, i sranja..
koliko god to imalo prednosti, mi imamo jos vise mana... i zlorabilo bi se...

.... Rolling Eyes ah... ljudi ljudi... Cool

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 02.12.2005 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Amor_E_Morte wrote:
E, da...
BIlo je na sajmu inovacije prije par godina (mislim 4-5)
jedan frajer je napravio film (za fotice) koji se moze razvit u toploj vodi.
(nisu potrebne kemikalije i tamne komore)...
I Fuji-Film kompanija je otkupa za neku masnu lovu taj patent, i vise nikad
se nije culo za to...

ovo mi zvuci pre filmski Smile neznam, ali ako tako stvari stoje... ...at the O.K. Corral

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Blade



Joined: 15 Oct 2005
Posts: 73

PostPosted: 02.12.2005 20:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

unique wrote:
Amor_E_Morte wrote:
E, da...
BIlo je na sajmu inovacije prije par godina (mislim 4-5)
jedan frajer je napravio film (za fotice) koji se moze razvit u toploj vodi.
(nisu potrebne kemikalije i tamne komore)...
I Fuji-Film kompanija je otkupa za neku masnu lovu taj patent, i vise nikad
se nije culo za to...

ovo mi zvuci pre filmski Smile neznam, ali ako tako stvari stoje... ...at the O.K. Corral

Ma ja sam čito da su izumili film koji se može razviti u kavi (ne šalim se), iako mi nije jasno koji če vrag to nekome.
Nezanam dali ste čuli za to su u americi zabranili tamne komore u školama jer je bilo previše slučajeva da su djeca popila razvijač ili fiksir Very Happy Koji biseri.
Možda sam malo skrenuo sa teme Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 02.12.2005 21:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Računala bez elektroničkih sklopova? Građena od čestica?? Glupost. Naravno, samo je pitanje vremena kad će se pronaći nešto bolje od bistabila, ali u računala sazdana od 'čestica' ne vjerujem

Shocked

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2005 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

F@NTOM wrote:
Sulien wrote:
I prvu su teleportaciju napravili prije skoro 10 godina (česticu na udaljenost od jednog metra, how convinient) pa skoro ništa od toga do dan-danas, osim puno radova i eksperimenata na području transmisije kvantnih stanja Confused

Pa zar nisu nedavno teleportirali laserski snop na oko 600m udaljenosti, u Austriji isto??

Jesu, to sam zaboravio spomenuti. To je bilo 2002 ili 2003... ali to su ti opet fotoni
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 03.12.2005 17:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
[Jesu, to sam zaboravio spomenuti. To je bilo 2002 ili 2003... ali to su ti opet fotoni


Polako...
nisu ni zvjezdane staze snimljene u jedan dan Cool

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 03.12.2005 19:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
F@NTOM wrote:
Sulien wrote:
I prvu su teleportaciju napravili prije skoro 10 godina (česticu na udaljenost od jednog metra, how convinient) pa skoro ništa od toga do dan-danas, osim puno radova i eksperimenata na području transmisije kvantnih stanja Confused

Pa zar nisu nedavno teleportirali laserski snop na oko 600m udaljenosti, u Austriji isto??

Jesu, to sam zaboravio spomenuti. To je bilo 2002 ili 2003... ali to su ti opet fotoni


al opet je razlika izmeu jedne cestice i grupe vise njih...pomalo, napredak se ipak vidi Very Happy

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group