Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Knjiga standarda?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 16.02.2004 09:06    Post subject: Knjiga standarda? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moze li mi netko tko ima iskustva u tome objasnit knjigu standarda. Sto je to, kako se radi, sto sve treba sadrzavavati, na sta treba pazit, kako izgledat gotova, ... i sl. Znaci otprilike sve vezano uz nju Surprised) Sta detaljnije to bolje jer je to vazna stvar jer tia bi, vjerojatno i puno drugih, znat nesto o tome. Vec znam neke osnove ali bolje od nule da se objasni Surprised)

Mozda bi se moga i napisat tutorial o ovoj temi ako ima volje od ljudi.
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 16.02.2004 10:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa recimo knjiga standarda da se nesto radi na neki nacin na koji ti odredis, recimo nekakav logo koji slozis. Naravno svaki se element koji slozis objasni, tako da ce buducim dizajnerima koji ce aplicirati taj logo biti lakse otkriti sto se tu krije, sto je gdje i kako. Zbog ceka je logo takav kakav je, zasto su tu te boje itd.. To ti je osnovni koncept.

Onda idu informacije o pozicioniranju.. kao koliki su razmaci medju logotipom, ako logo ima nekakav vanjski element onda koliko je element velik, koliko udaljen itd..

Kako je svaki logo poseban, tako ima i pravilo minimalnog smanjenja, to se isto mora navesti kako bi logo uvijek izgledao super, a ne kada se smanji da se pretvori u zhvaku!

Daju se savijeti tj. uputstva na kojoj bi se podlozi trebao logo koristiti, dakle na kojoj boji, na kojoj ne smije, na kojoj smije itd.. U slucaju da se recimo stavi crna podloga onda moraju biti bijela slova itd.. ali to opet ostaje na dizajneru da odluci.

Kompletni font bi se isto trebao staviti u knjigu, tako da se za buduce projekte moze koristiti isti font, ako recimo tvrtka prosiri ime pa da moze dodati nesto u text koji je recimo ispod logotipa.

Najvaznije su boje naravno. Daju se guidelineovi za boje u CMYK-u i RGB-u, samo se te boje mogu po pravilu koristiti u tisku ili bilo kojem obliku upotrebe tog logotipa.

Zapravo je knjiga standarda dosta jednostavna jer ti upravljas sa svim parametrima, ti im naredjujes kako sto treba biti i ostali se trebaju pridrzavati toga jer to je ipak "brand" ispred tvrtke ili cega vec.

Ja sam bio ovako ucen, If I'm wrong, let me know.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.02.2004 11:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

obzirom da se radi o (ozbiljno) sirokoj temi, samo par dodataka:

- u knjizi standarda definira se vizualni identitet doticnog subjekta. dakle, pored logotipa, definirani su i znak, tipografija, boje, apliciranje svega navedenog, medjuodnosi svega navedenog... drugim rjecima, nakon sto ti kreiras vizualni identitet, netko drugi mora uz pomoc knjige standarda shvatiti kako dosljedno slijediti tvoje ideje.
lakse ces sve shvatit ako probrauzas webom - (keyword - "corporate design manual")
probaj http://www.dbsv.org/internes/Download/Manual%20Stand%204.03.pdf

- btw, boje se najcesce definiraju preko PANTONE skale - cmyk ili rgb definicije nisu dovoljno precizne
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 16.02.2004 11:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim jedino da ne ide prica o tome zasto je nesto tako napravljeno nego samo ciste informacije o pravilima kojih se treba drzat.

Knjiga standarda može biti složena na 1 listu A4 papira a može biti zestoko isfurana, velki format, tvrde korice, teski i lepi i skupi papir itd. Vec prema mogucnostima i statusu firme Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 16.02.2004 11:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.4boje.com/images_work/standards/pdf/STANDARD%20BOOK%20AZO.pdf
ima i tu nesto.. na Cro Army jeziku od 4boje..

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
veronique



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 49
Location: RI-ZG

PostPosted: 16.02.2004 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Knjiga standarda sadrzava objasnjenje cjelokupnog vizualnog identiteta neke firme i svih njegovih parametara koje odreduje dizajner, ne moze biti sadrzana na a4 formatu jer ukljucuje jako puno toga sto teoretski ne stane na jedan list papira.
Isto tako prvenstvena njena funkcija je dati dizajnerima koji se njome koriste osnovne smjernice kako se i zasto nesto koristi na ovaj ili onaj nacin. zasto se ne moze koristiti ovako ili onako, itd. Bas zbog toga sto je njena osnovna svrha funkcionalnost, uopce nije vazno kako ona izgleda (osim grafickim dizajnerima na studiju dizajna pred diplomom kojima je diplomski rad knjiga standarda nekog vizualnog identiteta, pa zato mora nekako izgledat jer se ocjenjuje sveukupni dojam), vec je bitan njen sadrzaj jer u vecini slucajeva ta knjiga zavrsi u firmama tako da je dizajneri razvlace i trgaju na sve strane da bi shvatili sta je tvorac vizualnog identiteta htio reci.
Zato su knjige standarda manje vise nekog uobicajenog formata, uvezane spiralom ili metalnim prstenovima nekog fascikla da kad ti nesto treba izvadis van iz fascikla umjesto da tu gomilu papira drzis pored tastature.

Knjiga standarda pocinje definicijom osnovnim parametrima znaka i logotipa (pozitiv, negativ, smanjenje, boja, definicije pantona, osnovne dopustene boje, boje i podloge koje se ni u kojem se smiju koristiti i na kojima se logo ne smije naci, slucajevi u kojima se logo koristi bez znaka i obratno, minimalni prostor-dakle definicija prostora koji mora biti slobodan, bez fotki ili raznoraznih elemenata, mreza odnosno konstrukcija znaka). Sve
to vrijedi za znak, logotip i kombinaciju znak+logotip.

Zatim slijedi poslovna dokumentacija (vizitke, listovni papiri...) polozaj logotipa i svega potrebnog na tim dokumentima...

Pa aplikacije na promotivne materijale i advertising...

Najpametnije je da se zamislis na mjestu onoga tko ce se sluziti knjigom standarda koju ces ti izraditi, i da tako napravis sve sto mislis da ce biti potrebno tom nekome da bez problema rijesi nesto vezano uz tu firmu.
Recimo ako se radi o nekoj firmi koja se oglasava i ja sad trebam napraviti oglas a u knjizi nema standarda za njega, sta da radim? to ti se ne smije desiti...

eto, nadam se da sam barem malo pomogla. ako bilo sta trebas reci i ja cu ti napisati sadrzaj knjige standarda koju sam radila za diplomski, koja isto nije kompletna nazalost jer mi tada to nitko nije bio objasnio. super, ha? Wink
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 16.02.2004 13:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tenkju veronique.
Nego, bas ti je fino krenulo, mogla bi jos malo na tu temu...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
veronique



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 49
Location: RI-ZG

PostPosted: 16.02.2004 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@njava

ako ti ovo imalo pomaze, super.
ako ti bilo sta treba reci, ako znam napisem.
knjiga standarda moze biti uzasno opsezna, zato ne mogu sve napisat. niti ja uostalom ne znam sta sve moze ici unutra. ovo sta sam napisala je osnova osnove.
ali pomalo mozemo nadopunjavati.
mozda i neki tutorial... Very Happy [/quote]
Back to top
View user's profile Send private message
Domba



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 548
Location: Samobor

PostPosted: 16.02.2004 14:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidio sam jednu knjigu standarda koja je bila toliko opsezna te je prelazila okvire graficke struke. unutra je cak bilo definirano kako se zaposlenici moraju oblaciti, kako moraju odgovarati na telefonske pozive, kako moraju pozdravljati stranke koje im dolaze, kako im moraju biti oliceni zidovi i kakav mora biti inventar, ma sve, sve....

to je bila knjiga standarda za jednu rent-a-car firmu, al na tim knjigama valjda rade cijeli timovi ljudi - modni dizajneri, arhitekti, graficki dizajneri, psiholozi....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.02.2004 15:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ponosno izjavljujem da sam izmamila od veronique da njenu diplomu - izradu knjige graf. standarda (u prosirenom i revidiranom izdanju) pretvorimo u tutorijal :)

samo se malo strpite...:))

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
veronique



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 49
Location: RI-ZG

PostPosted: 16.02.2004 15:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Domba:
boze. nikad vidjela tako nesto, ali to je valljda knjiga standarda firme, poslovanja i sl.
prirucnik grafickih standarda je nes deseto. valjda. nadam se Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 16.02.2004 16:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

2 all> tnx pipl

2 dunga> tnx za keyword, to mi je bilo sljedece pitanje da ,mogu ic njuskat po Netu. I za link isto, bas sad skidam the stuff
2 veronique> pomogla si i "previse" Shocked tnx a lot. sorry sta su ti uvalili tutorial Crying or Very sad U stvari nije Laughing mora netko nastradat da bi drugi ucili.
2 4tHshadOw> tako treba. novi tutorial. jeeee Laughing

Ja iman od prije knjigu standarda kad su redizajnirali Srce. Sad cu uzet to i jos ovih par koje san nasa pa cu upijat, bar dok ne dodje novi tut. LeaveMeBe
Back to top
View user's profile Send private message
veronique



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 49
Location: RI-ZG

PostPosted: 16.02.2004 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@godot:
super sta ti je pomoglo i super sta cemo s tutorialom rijesiti neke "dizajnerske misterije" koje nitko nije bio u stanju objasniti meni kad mi je to trebalo, pa se veselim sta barem ti neces morati slusati "kolege, pa vi to morate znat..." Confused

dogovorit cemo se ja i 4th da slozimo to cim prije... Razz
Back to top
View user's profile Send private message
mrfsrf



Joined: 19 Dec 2003
Posts: 7

PostPosted: 15.03.2004 23:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo imas neku vrstu knjige standrada na www.eihp.hr
( jako skracene jer je to tek idejno rjesenje)

Uokolo kruzi knjiga standarda HT-a.. pa probaj to nabaviti.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.03.2004 00:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw, nismo zaboravili na knjigu standarda koje je radila veronique, bit ce gore iduci ili ondaj poslije vikend, v. je bila u megaposlovima.... Smile

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.03.2004 00:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajd, dok ne bude gotova, možeš baciti look na knjižicu od Bina Istre.

Bina Istra [1.9MB]

pozdrav
c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 16.03.2004 20:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

.exe???

Eno na eihp.hr su objavili dobitnike natjecaja pa mozes skinuti .pdf prva tri nagradena rada, gdje je prilicno toga (primjene logotipa i tipografije) objasnjeno...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Zorin



Joined: 05 Nov 2003
Posts: 19

PostPosted: 17.03.2004 11:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U sadržaju se definitivno ne treba raspravljati zašto se nešto napravilo već samo kako se ubuduće treba koristiti ... to moraju biti čvrsta pravila koja bi morala biti jasno sročena kako bi osoba sa "najnižom" razinom znanja u nekoj firmi ista mogla protumačiti ispravno.

Ono što se nalazi na www.eihp.hr i nije knjiga standarda već samo prijedlog vizuelnog identiteta, baš zbog prije spomenutog razloga.

Sama knjiga standarda ima puno širi značaj za poduzeće jer se npr. u njoj opisuje i protokol evakuacije ljudi u slučaju požara (jaka digresija:)), no u grafičkom smislu mislim da dosta toga ovisi i o naručitelju.

Naručitelj definira koje aplikacije će biti opisane u knjizi i do koje mjere će se ulaziti u razradu svake pojedine ideje. Naravno na izvoditelju je da isforsira što veći posao tako da idejno rješenje ostane dosljedno u primjeni kroz sve sfere poslovne komunikacije. Na taj način čak postoji i opcija da se i opišu neke stvari kojima baš i nije mjesto u Knjizi grafičkih standarda, kao npr. dress code.

Ovo nije pravilo već samo moje mišljenje!

Vozdra
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 18.03.2004 22:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw, čestitke na prvoj nagradi Smile

exe.. pa rađeno je u flashu, pa compilano u exe.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
forca



Joined: 29 Dec 2003
Posts: 334
Location: Karlovac

PostPosted: 18.03.2004 22:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ja cu sad pocet raditi knjigu standarda, pa kad zavrsim vidjet cete sto su mene ucili!!! Wink

jeli neko od vas imao to za diplomski na grafickom?!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.03.2004 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

.exe se ne otvara na Mac-u...a nemam instaliran virtual PC...

G.[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 19.03.2004 20:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

forca wrote:
evo ja cu sad pocet raditi knjigu standarda, pa kad zavrsim vidjet cete sto su mene ucili!!! Wink

jeli neko od vas imao to za diplomski na grafickom?!


šta to radiš kod Babića ili ?? hehe..
baš sam nek idan gledao kome su odobravali diplomske itd. al te nisam vidio Sad
ajd napravi pa da vidimo ne Smile?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
corvus



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 1

PostPosted: 18.12.2004 03:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ljudi jel to (jos) nekoga zainteresirala knjiga standarda nakon onako zanimljivog predavanja od drugarice maje na danasnjim vjezbama?
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 13.01.2005 20:04    Post subject: Reply with quote

hm...a kolko strana otprilike imaju te vase knjige standarda?
OTPRILIKe....
Back to top
milosh



Joined: 27 Aug 2004
Posts: 55

PostPosted: 13.01.2005 21:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster... koliko? od jedne A4 stranice do nekoliko stotina strane.

dobre su vam ove knjige identiteta... najbolja na ovim nasim prostorima koju sam video je od beogradske izdavacke kuce verzal press. HT... video sam nesto pre godina i godina... nije im lose.

pravljenje knjige standarda je ono gde se najbolje vide svi kvaliteti jednog dizajnera.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group