Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Statična pozadina

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 05.09.2008 23:35    Post subject: Statična pozadina Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dosta stranica ima takvu pozadinu pa me zanima kako je to najbolje riješiti.

CSS kod nije problem nego detekcija rezolucije. Postoji li neki uobičajeni kod koji detektira rezu pa u skladu s tim stavi pozadinu te i te rezolucije?

Kako to rade majstori Very Happy ?

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 06.09.2008 08:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zavisi od designe-a pozadine... Smile

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 06.09.2008 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Npr. neka slika. I sad mi treba ta slika u svim rezama ili?

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 06.09.2008 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, slika, al kako želiš da bude prikazana (sem da je statična) znači dali je stranica širine 100% pa zavisno od rezolucije želiš zbog toga prikazati i pozadinu od kraja do kraja ekrana, ili je stranica centrirana po sredini ekrana, fixne širine i imaš pozadinu koju bi stavila da je statična i da popunjava cijelu površinu monitora (po širini i visini) ili nešto treće?

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 06.09.2008 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da bude preko cijele pozadine browsera. U punoj širini i visini.

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 06.09.2008 11:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

staviš jako veliku sliku? da bude fiksna pozadina ili? staviš u cssu fix
Back to top
View user's profile Send private message
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 06.09.2008 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pokaži nam sliku pa da vidimo o čemu se radi.

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 06.09.2008 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam sliku ali će mi to uskoro trebati pa zato pitam.

Dakle kao wallpaper, ali da pozadina bude fixna.

Kao npr. http://www.twiistup.com/

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 06.09.2008 13:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

body { background:#001e21 url(../images/body01.jpg) top center no-repeat fixed }

sliku stavis:

1400px × 1181px ili vecu.... i pazi da ima sto manje kb...
Back to top
View user's profile Send private message
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 06.09.2008 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@jasi: zakaj te dimenzije?

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 06.09.2008 13:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

red wrote:
@jasi: zakaj te dimenzije?


Pa nemora te, al tako je na linku koji je stavila za primjer.
Back to top
View user's profile Send private message
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 06.09.2008 14:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

na primjer:

ovo što je jasi sa ite stranice izvukao da ti malo poblize pokusam objasniti...

body { background:#001e21 url(../images/body01.jpg) top center no-repeat fixed }

>
bakground shema atributa ovoga primjera background klase >

bacground: "background-color" "background image(source)" "position" "repeat" & "attachment"

recimo, nekada su se ovi atributi u css-u pisali kao autonomne/zasebne cjeline pa bi ovaj primjer tada izgledao ovako, iako nekih ispod navedenih atributa (oznacenih sa**) tada koliko se sjecam nije bilo>>

background-color= "#blabla" > boja
background-image= "../trala.la" > lokacija slike
**background-position= "center center" iliti "50 50"
background-repeat= "repeat x" > recimo, slika ce se ponavljati po x osi, tipa idealno za hedere bilo sajta bilo odredjene sekcije ilit boxova na sajtu
**background-attachment= "fixed" > background slika se ne kreće sa skroljanjem na sajtu

eh, sada, tj. danas Smile danas se malo (vise) toga promjenilo, tako da sve ove atribute dodajes u jedan background tag (tipkas samo njihove vrijednosti dok css sam sta i kako) Very Happy tako da opet dolazimo do onog >>

bacground: "background-color" "background image(source)" "position" "repeat" & "attachment"

i tako, ono sto bi jos jako bilo bitno da kazem jesu dozvoljene varijacije atributa u ovom primjeru, a za ostalo a i ovo (shvatanja boljeg radi) guglaj Rolling Eyes uci se Laughing

eh sad>>

< kolor je kolor, ono sto je za kolor bitno u skorije vrijeme je shrinked mod, ono ako recimo zelis bijelu boju umjesto #ffffff iliti #white mozes jednostavno pisati #fff (preporucujem ovaj shrink mod, onak fazona radi kad god to mozes Very Happy ); crvena bi bila #f00 umjesto #ff0000, plava #00f etc. Vrijednosti (brojeve) ovih boja inace ovak od oka odredjujesh na RGB nachin - red-green-blue, gdje se brojevima i slovima kreces od f najjaceg intenziteta do 0 najslabijeg intenziteta (#0f0 - zelena)

< slika, sliku mozes pozivati sa kompa ako si napravila kako treba hijerarhiju na kompu pa imas radni web-dukat pvlaka folder u cijem se prvom nivou zajedno nalaze index.htm, stil.css i img folder u kojem trpas slikice, etc.

< background-position moze biti tipa: center left; center bottom; top right; bottom left etc.. iliti odredjen sa dva podstotka (znaci imas dvije ose, x & y) cija se vrijednost naravno krece u rasponu od 0 do 100, tako da bi center left pisali ovako > 0% 50% - znaci x osa 0%(left) i 50% y ose je sredina po visini otvorenog browser prozora, i obavezan slijed pisanja vrijednosti je x, y

< background-repeat moze biti: repeat-x (repeat po x osi, hederi etc..), repeat-y (osovina stranice, etc..), no-repeat (jedna slika bilo manjih posebno dizajniranih dimenzija, bilo veca potrebna da popuni full screeen i boljim, novijim monitorima sa visokim rezoulucijama) i josh imas opciju izostaviti ovaj atribut, prilikom cega ce se slika ponavljati kako po x tako i po y osi, tzv. Tiled effect

background-attachment moze biti defaultni "scroll" kojeg ne trebas ni pisati ukoliko ti w3c validator ne trazi vrijednost i postojanost ovog taga, ukoliko ti je to valid invalid bitno Very Happy a background -attachment moze biti i "fixed", da opcija koju si trazila Laughing Laughing znaci sadrzaj bude scrollable dok recimo slika tu akciju ma apsolutno ignorise Crying or Very sad

i tako opet na kraju dosli smo do, nadam se malo bolje shvacenog>>

body { background:#001e21 url(../images/body01.jpg) top center no-repeat fixed }


i tak, guglaj-- rucak>>
Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 06.09.2008 17:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja kužim kako je taj dizajner u kodu napisao da mu slika bude statična no mene zanima slijedeće.


Imam rezu 800xnešto i gledam tu stranicu i npr. imam browser 1200x800 ili 1600x1050... Ta slika neće na svima isto zgledati za ne?

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 06.09.2008 19:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tebi vjerojatno treba nesto ovako - 100% wide/high 'background' image emulation

to ti je cca 5 min googlanja za navedeni problem

mozda ti ovo pomogne How To: Resizeable Background Image , a ima jos tone toga, progooglaj malo i ne ocekuj samo servirana gotova rjesenja ovdje na forumu
Back to top
View user's profile Send private message
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 06.09.2008 20:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
ne ocekuj samo servirana gotova rjesenja ovdje na forumu


Hvala na linkovima.
Ne očekujem. Ja sma na kompu apsolutno cijeli dan i guglam za ono što mi treba no nekad ne znam konkretno što da tražim pa tu pitam.

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Cozmika



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 292
Location: Somewhere in my World

PostPosted: 17.09.2008 18:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Našla ono što mi treba.

Evo linka http://css-tricks.com/how-to-resizeable-background-image/

_________________
www.cozmika.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
rdavl



Joined: 24 May 2007
Posts: 31
Location: Zadar

PostPosted: 18.09.2008 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cozmika wrote:
Ja sma na kompu apsolutno cijeli dan ...

Blago ti se...

ako si gledala na ovom primjeru savjetujem ti da ga pogledas u internet exploreru (6 i 7)... ako ti je stalo do njega uopce...

Naime dobije se jako ljepa i zanimljiva bijela pozadina, iako bi mozda bila sharenija malo JS-a...

_________________
"Meow" means "woof" in cat.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group