Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Krađa ideja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slavonac78



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 26

PostPosted: 03.04.2005 16:38    Post subject: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ovako...mislim da je ova tema dosta bitna za sve nas koji radimo u kreativno/dizajnerskoj industriji, pa evo nekih mojih komentara i razmisljanja na istu...

Prvenstveno zato što se naš posao bazira na idejama, tako da se stalno nekaj smišlja, diskutira, sastanči, tzv. brainstorming i sl.
Obično se u razradu neke ideje ide tek kad to odobre oni iznad - pa mi se znalo dogodit da jednostavno odem i ispričam. Direktor odmahne glavom - kao, nije to to, a za mjesec dana u nekoj "njegovoj" ideji prepoznam svoju. Pogotovo ako me 2-3 dana nije bilo (bolestan) - vratim se i cijeli tim radi na mojoj ideji, razrađuje se sve u šesnaest - samo sto to službeno više nije moja ideja, nego tuđa. (?!?)

Ja naivac vjerujem da ako ja ne prisvajam tuđe, neće ni oni moje, a uz to i nisam neki lovac na slavu i ne treba mi ime nigdje pisati zlatnim slovima. Dovoljno mi je zadovoljstvo da ZNAM da sam to ja napravio i da se to realiziralo.
Moje ime ne treba nigdje isticati - ali me zato jako smeta da umjesto mojeg piše tuđe.

I još jedna stvar kojoj se ne mogu načuditi....Besramnosti čovjeka koji ti ukrade ideju i laže ti u facu.Da bi se zacrvenio? Neee.
Da ja to napravim, očekivao bi u najmanju ruku hrpu uvreda...ali neki ljudi su jednostavno bez srama...

Zaklljucak...Zivimo u svijetu konkurencije, u svijetu u kojem ce dobar dio ljudi prodati vlastitu majku za malo bolji polozaj, cak i kad on ne donosi nista osim titule koju mozes staviti na posjetnicu ili zakaciti na vrata. A da ne pricam sto se sve dogadja kad iza boljeg polozaja stoji i bolja lova, moc, vlast, status, kontrola... Ljudi su spremni na sve! Zaboravi prijateljstva, zaboravi cavrljanja uz kavu o novim i jos nezapocetim projektima! Svaki svoj prijedlog stavi na papir, obavezno s datumom, pa cak i ako odlucis sa suradnicom ("prijateljicom") porazgovarati o njemu uz kavu, daj joj taj papir na kojem se jasno i glasno vidi tko je autor i datum kad je smisljen i sasvim direktno kazi da si vec "preliminarno razgovarao s direktorom o tome" i da je "direktor upucen u tvoje zamisli". To ce ju odgovoriti od plagiranja. Dobra je ideja i cirkuliranje projekata e-mailom. Uvijek ih salji na vise osoba, tako da postoje svjedoci koji ce uvijek moci reci od koga je potekla ideja, a ako sami zaboravimo staviti datum, e-mail program ce se pobrinuti za to.

I da, jos nesto. Zaboravi da su ti suradnici prijatelji. Mozete popiti kavu zajedno, mozete ici u kino, mozete cak i provoditi vikende ili godisnje odmore skupa, ali onog trena kad je u pitanju "on ili ja", dobivas noz u ledja iste sekunde.

Zalosno stvarno, sto toliko vremena odlazi na gluposti.... Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 03.04.2005 17:09    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

slavonac78 wrote:


I da, jos nesto. Zaboravi da su ti suradnici prijatelji. Mozete popiti kavu zajedno, mozete ici u kino, mozete cak i provoditi vikende ili godisnje odmore skupa, ali onog trena kad je u pitanju "on ili ja", dobivas noz u ledja iste sekunde.

(


Pretpostavljam govoriš iz svog iskustva i u svoje ime.
Back to top
View user's profile Send private message
pixelpusher



Joined: 12 Feb 2004
Posts: 123
Location: Rijeka

PostPosted: 03.04.2005 17:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zao mi je sto radis u takvom okruzenju.
Imati dobru ideju je prilicno vrijedna stvar. Kradja ideje ne razlikuje se puno od kradje nekakve materijalne stvari.
No, ono sto te moze tjesiti je cinjenica da ljudi koji kradu tudje ideje nisu dovoljno kreativni da smisle nesto svoje, prije ili kasnije ostaju na suhom. To ce se desiti i tvojoj "prijateljici" prije ili kasnije.

take care...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 03.04.2005 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisi ni prvi ni zadnji s tim problemom.

Jedan moj prijatelj dizajner jednom mi je rekao zašto ti poslodavci ili petpostavljeni ne priznaju ideju iako je ona dobra.
Imaju dva glavna razloga:

Prvi je taj da ako ti prizna stavlja sebe u drugi plan.

Drugi je da samim tim priznaje da si nedovoljno plaćen.

Jedan dan šef mi je rekao da se savjetovao sa nekim "Hoch" dizajnerom i dok mi je prepričavao te savjete apsolutno nije ili htio ili mogao primijetiti da mi prepričava moju vlastitu ideju koju je bio odbio.

Ni sad ne izgleda kao da je svjestan da sam istu stvar ja njemu savjetovao davno.
važno da je ispalo kako se on angažirao time što se obratio nekom "boljem".

to frustrira i ponižava.
Back to top
View user's profile Send private message
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 03.04.2005 21:28    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

slavonac78 wrote:
onog trena kad je u pitanju "on ili ja", dobivas noz u ledja iste sekunde.


jbg stari, jednom govno - uvijek govno, makni se od tamo ili suti... nema ti druge (trece) Sad

a.za.ovo.postoji.www.ventil.org Razz
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 04.04.2005 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sva reča nemam dlake na jeziku, kada god netko uleti sa idejom o kojoj sam ja tupio prije godinu dana ja ih jasno i glasno pred svima obavijestim da sam ja to odavno predlagao...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
VerbNero



Joined: 05 Feb 2005
Posts: 64
Location: varazdin, lipovnik

PostPosted: 06.04.2005 19:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja se još ne bavim profesionalno grafikom, ali u osnovnoj školi radio sam reklamu za xsaru picasso (nagradna igra). Napravio sam par crteža i uz svaki crtež slogan. Nisam dobio nikakvu nagradu, ali nakon par tjedana ugledao sam jumbo plakat s crtežom koji nevjerojatno sliči mojemu. Ja sam crtao olovkom, a ovo je bila kompjuterska grafika, reklama nije bila za xsaru picasso nego, kolko se sjećam, za pegueot-nisam siguran više.
Ali kolke su šanse za istu ideju i i reklamu koja se razlikuje u par sitnica.

Ovak je izgledao moj crtež: -tip vozi auto, kroz suvozačev prozor pas gura glavu, s druge strane je žirafina glava, na zadnjem sjedištu vide se sjene čovjeka i bika, na krovu je svezan ormar i fotelja, a iz prtljažnika viri velika slonova guzica.
-slogan: Ne treba se gurati, ima prostora za sve!

Njihova reklama:- auto, sa suvozačeve strane papiga , na zadnjem sjedištu isto nekakva sjena životinje (više se ne sjećam točno), a iz prtljažnika visi kitova peraja.

Zaključak: potpuno ista ideja. Svi koji su vidli moj crtež odmah su primjetili veliku sličnost s reklamom.

Kolke su mogućnosti za potpuno istu ideju o prostranosti automobila i istu realizaciju?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.04.2005 22:54    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
slavonac78 wrote:
I da, jos nesto. Zaboravi da su ti suradnici prijatelji. Mozete popiti kavu zajedno, mozete ici u kino, mozete cak i provoditi vikende ili godisnje odmore skupa, ali onog trena kad je u pitanju "on ili ja", dobivas noz u ledja iste sekunde.

Pretpostavljam govoriš iz svog iskustva i u svoje ime.

Naravno da to nije uvijek isto. Meni doduše stric već godinama ponavlja kako ne smijem nikome vjerovati u poslu, čak ni najbližem suradniku; ali znam da je tako samo uvjeren jer se jednom opekao. Naravno da postoje ljudi koji su korektni i koji neće čim im okreneš leđa zbrisati sa tvojim dizajnom prvom klijentu Surprised
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 08.04.2005 23:49    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Naravno da to nije uvijek isto. Meni doduše stric već godinama ponavlja kako ne smijem nikome vjerovati u poslu, čak ni najbližem suradniku; ali znam da je tako samo uvjeren jer se jednom opekao. Naravno da postoje ljudi koji su korektni i koji neće čim im okreneš leđa zbrisati sa tvojim dizajnom prvom klijentu Surprised


ja svom najblizem suradniku vjerujem bespogovorno.
i sve ideje koje imam kazem njemu, jer onda ih zajedno usavrsavamo i doradjujemo.
stvar je dobrog povjerenja - a da to imas moras imat dobre ljude s kojima radis...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 09.04.2005 09:14    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:

ja svom najblizem suradniku vjerujem bespogovorno.
i sve ideje koje imam kazem njemu, jer onda ih zajedno usavrsavamo i doradjujemo.
stvar je dobrog povjerenja - a da to imas moras imat dobre ljude s kojima radis...


true!1

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 09.04.2005 10:54    Post subject: Re: Krađa ideja Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
Sulien wrote:
Naravno da to nije uvijek isto. Meni doduše stric već godinama ponavlja kako ne smijem nikome vjerovati u poslu, čak ni najbližem suradniku; ali znam da je tako samo uvjeren jer se jednom opekao. Naravno da postoje ljudi koji su korektni i koji neće čim im okreneš leđa zbrisati sa tvojim dizajnom prvom klijentu Surprised


ja svom najblizem suradniku vjerujem bespogovorno.
i sve ideje koje imam kazem njemu, jer onda ih zajedno usavrsavamo i doradjujemo.
stvar je dobrog povjerenja - a da to imas moras imat dobre ljude s kojima radis...


Također.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group