Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Utjecaj grafulje na brzinu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 06.05.2005 19:29    Post subject: Utjecaj grafulje na brzinu Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, malo me kopka jedna misao...

Kak to da macovi imaju bundleane slabije graficke kartice od ovih koje mi masovno kupujemo a ipak radi full brzo?

Brijem sad mijenjat komp na 64bitni i zanima me da li se uopce isplati kupovat x600/700/800 ili mi je i x300 dovoljan za rad - mislim brzi rad, jer sad na Bartonu 2500+ giga rama i 9600xt mi ne radi pretjerano brzo, kada mi se file u freehandu napuni hrpom gradijenata i shadowa (radne verzije necega - drzim ih sve da poslije iskemijam kaj mi valja) FULL mi sporo iscrtava dokument kada odzumiravam ili se micem...

Da li graficka ima utjecaja na to ili je iskljucivo opterecenje na procesoru?
Back to top
View user's profile Send private message
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 06.05.2005 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

graficka ima utjecaja, ali mislim da je vise do memorije njene brzine i kvalitete.

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 06.05.2005 23:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

istina ...... ja nabavio jos rama i dere komp.
sto vise rama komp "dise" normalnije ... proc i graficka nemaju bas puno veze s tim ...
svaki poso puno lakse obavlja
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 07.05.2005 11:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko sam ja upoznat sa svim tim stvarima, graficka kartica ima 2D i 3D karakteristike. 2D koji mi vidimo na ekranu može u principu potegni i S3 Savage a ne radeon 9600. U cemu je stvar. Graficka ti moze dignit odredjene rezolucije i sl na monitoru, ali ni jedan vektorski program nema neke posebne veze s time. Zasto? Pa, ako spustis rezoluciju na 800x600 bi ti trebalo raditi brze... Wink ali to ne funkcionira. Prema tome, zakljucak je da 3D AGP graficka kartica sluzi upravo tome, bjesomucnim novim igricama koji osim nje zahtijevaju i puno rama, brz procesor i brz pristup hardu.

U principu tebi Freehand trokaje zbog bartona 2.5 (uzmi u obzir da PowerMac ima dual procesore) zatim 1GB rama ti je ok, ali koje marke (?) jer ti noname ram nije isto sto i Kingmax ili jos bolje Corsair XMS, zatim uzmi u obzir disk (mac ima serijski po defaultu, a ti vjerojatno ata). Dakle uzevsi sve to u pitanje onda ti jedino preostaje graficka... reci mi, kad ides palit max po prvi put on te pita oces direkt iks ili oces li open đi el. On koristi i graficku... al mislim da to 2D alati ne rade. Prema tome, shvacas? ako oces radit samo 2D i malo maxa trazi neku od ovih sporijih grafickih... ali ako oces peglat igrice i 3D, e onda razmisli o najboljoj karti na trzistu (a da je u tvom cjenovnom rangu).

Kolko sam ja skonto, mac ima uvijek najbolje i najprovjerenije komponente i stoga je najbolji na trzistu. Oni se ne zalijecu kada izadje nesto novo nego dobro to sve provjere prethodno jer ih upravo to drzi na vrhu kvalitetom. Moram jos nadovezati da je jako vazno KOJU ATI uzimas, jer ih ima pun k, a bit je da ne uzmes neku sugavu i jeftinu, vec trazis neku provjereniju (mislim da Sapphire je ok) isto ko i kod nvidie... previse je nekih znj marki.

Losa graficka i dobar procesor znaci osrednje igranje novih igara, los procesor i dobra graficka znaci lose igranje novih igara, samo oboje dobro znaci za dobre igre...

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 07.05.2005 12:24    Post subject: Re: Utjecaj grafulje na brzinu Add user to your forum ignore list Reply with quote

stripe wrote:
Kak to da macovi imaju bundleane slabije graficke kartice od ovih koje mi masovno kupujemo a ipak radi full brzo?


pored memorije, brzine procesora i busa i količini/brzini procesorskog cache-a, dosta bitnu ulogu ima i OS.

osx je poprilično pametan, pa prepušta grafulji većinu GUI procesa (realno - tijekom rada u fotošopu radeon manje-više samo troši struju. pa što da se malo ne oznoji?).

http://www.apple.com/macosx/features/quartzextreme/
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 07.05.2005 13:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

2D performance ce ti biti ok i kod najjeftinijih kartica... ja sam recimo dobio filing suprotan tvojem, imam P4-2.0 sa gigom rama i Radeona 9000 i na 1280x1024x32 mi se stvari u InDesignu, Illustratoru i Photoshopu scrollaju bitno gladje nego na 2xG5-1.8 kojeg sam imao u firmi. Razlog ne znam, jer objektivno, dupli G5 sa jos 256 mb rama vise od moje masine bi trebao biti i dosta brzi, ali ocito ima neka caka u sistemu, ili ne znam cemu...

E sad, bitno je da imas dovoljno rama i da ti nesto ne steka zato jer ti HDD dole zapisuje ko lud u cache.
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 07.05.2005 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

"jer ti noname ram nije isto sto i Kingmax ili jos bolje Corsair XMS"

pih hebote, pa nekuzim zas ljudi masovno kingmax povezuju sa nekim kvalitetnim brandom :) to je najgori brand ram i najjeftiniji. Pa probili su se samo jer im ime baca na kingston koi je tad bio najpoznatiji.

Btw. sad je raaam jaaaaako jeftin, isplati se kupit :) gledam da je corsair value 2x512 u linksu 900 i nes kuna !? a bio je 1500 donedavno :) ocz i corsair jachi je 2x512 1300tinjak kuna. buy buy buy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 07.05.2005 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
Btw. sad je raaam jaaaaako jeftin, isplati se kupit Smile gledam da je corsair value 2x512 u linksu 900 i nes kuna !? a bio je 1500 donedavno Smile ocz i corsair jachi je 2x512 1300tinjak kuna. buy buy buy


Ja ubo upravo tu kolicinu Corsair Value rama i upravo u Linksu Smile Ne moram rec da odlicno radi na staroj ploci, a i kad apgrejdam na A64 - imam vec memoriju... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group