Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 06:18    Post subject: Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale Add user to your forum ignore list Reply with quote

WTF ovaj Subject znaci?

Pocetkom ovog mjeseca odlucio sam nauciti prakticki zadnju stvar koja mi je preostala vezana uz tehnologiju pripreme za tisak - Fontove i pripadajucu problematiku.
Poceo sam tako citati tutoriale po netu, savjete, tipove i trikove... vrlo brzo sam pohvatao osnove no neka pitanja su mi ostala otvorena.

bond mi je predlozio da odem na Jabucnjak i potrazim odgovore na svoja pitanja tamo. Osobno nikad nisam previse volio taj sajt jer mi se atmosfera cinila nekako zeznutom i nategnutom.
Privatno sam kontaktirao nekolicinu ljudi koji kuze problematiku fontova.
Njihov uglavnom bahati stav, odgovori s visine tipa "bolje ti je s time se ne petljati, jer je to komplicirano" ili "nemoj se petljati u ono sto ne kuzis, radije kupi od mene gotove fontove" ili cak i davanje pogresnih informacija ne bi li me se skrenulo s puta - mi je prisjeo te sam se dodatno nabrijao da skuzim sve to.
Nakon cca. tjedan dana neprospavanih noci (bez nekog posebnog pretjerivanja) proucavanja, pokusaja i testova uspio sam napraviti svoj prvi OpenType font koji sadrzi pravilno definirane sve hrvatske foneme, pravilno definirane SmallCapse i pravilno definirane OldStyleNumeralse - sve to s ispravnim kerninzima i metricsima i ispravnim definicijama, te nema problema kod printanja.

Zasto vam sve to pricam.

Toliko mi se zgadila ona ekipa koja na font problemima drugih zaradjuje pare i prodaje to kao uvjeravajuci me da je to rezultat velikog nedohvatljivog znanja da sam odlucio napisati tutoriale kako napraviti OpenType font koji radi i na PCu i na Macu ne bih li doticnie pojedince malo spustio na zemlju .

Razbio bih cijeli tut u nekoliko manjih:
1. Osnovni pojmovi (pocetnicki)
2. Dodavanje i kreiranje .hr znakova (pocetnicki)
3. Kerning parovi i grupe (pomalo naprednije)
4. OpenType definicje featurea i njihova sintaksa, te definiranje klasa (advanced)
5. Hinting (vjerojatno cemo ovo izbaciti)

Toliko za sada od mene, nadam se da ce vam tutoriali biti korisni i da ce za iste biti interesa.
Takodjer molim za strpljenje jer cu iste pisati po noci jer jedino tada imam vremena (a trebati ce i dosta slika nacrtati i screenshotati).

Sto mislite o svemu ovome?

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 24.10.2005 07:10    Post subject: Re: Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Sto mislite o svemu ovome?

Go go go!

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
keko



Joined: 06 May 2004
Posts: 531
Location: Split

PostPosted: 24.10.2005 07:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ša čekaš. triba i meni tutor. ocu svoje fontove Smile

_________________
happiest boi newer!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 24.10.2005 09:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Odlicna ideja Very Happy

Ja vec nekih 2 tjedna crtam novi font, imam kompletan lowercase i sada sam na pola uppercasea...

Baza je serifna i terminali su puno ljepse stilizirani od svih fontova kaj sam vidio (osobni ukus), po stilu ce bit u klasi sa Georgijom (ili Minionom)...

Dosta sam dugo to pregledavao i znam da me najzajebaniji dio tek ceka, a to su kerning pairovi jer slazem alternativni set kao dopunu (da se dobije i odlican header font) - da nije samo za text. Vidjet cemo kak bu to ispalo na kraju Cool

btw: Nemoj hinting bacat van, moras spomenut i svrhu i sintaksu, nije sad da radis olovne odljeve pa da ti ne treba jebiga Very Happy

BTW: Evo jedna zanimljiva opaska - da li znate od kuda potice UPPERCASE i LOWERCASE naziv?
Kod starih tiskara, dok se tiskalo na punch (ne znam kak je prijevod), slova su se stavljala u dvije kutije, UPPER CASE je imala velika tiskana slova a LOWER CASE je imala mala slova. A buduci da su oni bili autoritet sto se pisma tice, to je ostalo u nazivlju.
eto Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 24.10.2005 09:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvalevrijedna inicijativa Cool

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 24.10.2005 10:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mrak!

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 10:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam se isto spremao okušati u rađenju fonta, ono što namjeravaš napraviti bi bilo predobro!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 24.10.2005 11:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Odlicno. U kombinaciji sa sIFRom i typetesterom, mogli bismo pokrenuti pravu malu revoluciju na webu.

Hoce li tutoriali biti na HR ili na engleskom?

Last edited by lekke on 24.10.2005 13:28; edited 1 time in total

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na HR jeziku.

Ali to sigurno nece biti gotovo od danas do sutra (tim vise sto cu to raditi u "rupama" u svom slobodnom vremenu).

Ne zelim izgledati kao zrtva ali pisem ovu recenicu da vam predocim brzinu kojom cu raditi:
Ovako: posao radim od 8.30 do cca 8 navecer, pa onda idem doma, pa klinci (bebe), pa tek kad klinci zaspu (23h) cu tutorial "peglati".

Doc
p.s. Mislim, mogu ja to i na engleski pisati, ali standard ovog sajta su tutsi na hr.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 24.10.2005 13:08    Post subject: Re: Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Go go go!


No offence, al tutorial kojeg sam ja napravio čekam da stavite od petog mjeseca. :(

Jel možda razlog da nije dobar ili nešto, samo reci slobodno...neću se ljutit :) Htio bi ja radit jos brdo tutoriala al ovak je bezveze kad moraš čekat mjesecima da se stavi samo jedan gore. Trebalo bi bit nešto za uploadanje tutoriala ili nešto. Za početak bi bilo dobro barem napraviti forum Tutoriali ili Tips&Tricks gdje bi ljudi stavljali tutoriale i zatim bi se ti tutoriali s vremenom stavljali na sekciju tutoriali. Hmm?

(editirano)

Last edited by luksy on 24.10.2005 13:13; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 24.10.2005 13:10    Post subject: Re: Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale Add user to your forum ignore list Reply with quote

luksy wrote:
No offence, al tutorial kojeg sam ja napravio čekam da stavite od petog mjeseca. Sad

Jel možda razlog da nije dobar ili nešto, samo reci slobodno...neću se ljutit Smile Htio bi ja radit jos puno tutoriala al ovak je bezveze kad moraš čekat mjesecima da se stavi gore. Trebalo bi bit nešto za uploadanje tutoriala ili nešto. Za početak bi bilo dobro barem napraviti forum Tutoriali gdje bi ljudi stavljali tutoriale. Hmm?

Ja nisam od fleša, tak da ak nije prošlo, to nism bijo ja... Wink

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
luksy



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 440
Location: zaprešić, croatia/brežice, ljubljana, slovenia

PostPosted: 24.10.2005 13:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a dobro onda...hmm...budem ponovo. Ko je za flash ovdje? Neka mi se javi pa mi objasni gdje nije dobro da napravim bolje slijedeći put. Al stvarno mislim da bi bilo dobro imat forum Tutoriali.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 24.10.2005 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Na HR jeziku.

Ali to sigurno nece biti gotovo od danas do sutra (tim vise sto cu to raditi u "rupama" u svom slobodnom vremenu).

Ne zelim izgledati kao zrtva ali pisem ovu recenicu da vam predocim brzinu kojom cu raditi:
Ovako: posao radim od 8.30 do cca 8 navecer, pa onda idem doma, pa klinci (bebe), pa tek kad klinci zaspu (23h) cu tutorial "peglati".

Doc
p.s. Mislim, mogu ja to i na engleski pisati, ali standard ovog sajta su tutsi na hr.


Tvoj tut bi bio super i hvalevrijedan!

Ako ti može pomoći u pisanju...
Posljednji broj Computer Arts magazina je posvečen u potpunosti tipografiji.
Cijela povijest, načini na koji se može raditi, leksikon naziva... i naravno, primjer iz prakse...ilitiga ogromni tutorial kako izraditi font...

s obzirom na tvoj raspored - javi se ako ti treba pomoć.
samo da ne treba čuvati djecu... Smile

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 13:20    Post subject: Re: Pukoh, a kao rezultat dobiti cemo nove tutoriale Add user to your forum ignore list Reply with quote

luksy wrote:
maratz wrote:
Go go go!


No offence, al tutorial kojeg sam ja napravio čekam da stavite od petog mjeseca. Sad

Jel možda razlog da nije dobar ili nešto, samo reci slobodno...neću se ljutit Smile Htio bi ja radit jos brdo tutoriala al ovak je bezveze kad moraš čekat mjesecima da se stavi samo jedan gore. Trebalo bi bit nešto za uploadanje tutoriala ili nešto. Za početak bi bilo dobro barem napraviti forum Tutoriali ili Tips&Tricks gdje bi ljudi stavljali tutoriale i zatim bi se ti tutoriali s vremenom stavljali na sekciju tutoriali. Hmm?

(editirano)


Tutoriali ili Tips&Tricks, go go go!

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
blackshtef
mi3.crew


Joined: 13 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 24.10.2005 13:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
posao radim od 8.30 do cca 8 navecer, pa onda idem doma, pa klinci (bebe), pa tek kad klinci zaspu (23h) cu tutorial "peglati".


A žena? Laughing

ska wrote:
Posljednji broj Computer Arts magazina je posvečen u potpunosti tipografiji.


E, gdje nabavit te CA časopise? Ja bi htio sebi to uzet na pretplatu ili ako ništa drguo, da ima negdje za downloadat svaki broj?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 14:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:

Ako ti može pomoći u pisanju...
Posljednji broj Computer Arts magazina je posvečen u potpunosti tipografiji.
Cijela povijest, načini na koji se može raditi, leksikon naziva... i naravno, primjer iz prakse...ilitiga ogromni tutorial kako izraditi font...
s obzirom na tvoj raspored - javi se ako ti treba pomoć.
samo da ne treba čuvati djecu... Smile


Smile
U svakom slucaju postojeci tutorial bi mi dobro dosao da vidim neki raspored i da nadopunim svoj koncept (uopce ne sumnjam da sam nesto propustio).
Ako se doticni casopis negdje moze kod nas ubosti (Algoritam i sl) ja cu ga kupiti, a ako ne i sken bi mi dobro dosao.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 24.10.2005 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackshtef wrote:
E, gdje nabavit te CA časopise? Ja bi htio sebi to uzet na pretplatu ili ako ništa drguo, da ima negdje za downloadat svaki broj?


kad broj izade na www.zinio.com moguce ga je skinuti s emule, kao i vecinu magazina koje objave Very Happy

inace pretplata je dosta skupa, dode oko 90funti
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 15:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da ne bih ispao papak, cuo sam davno za Computer Arts casopis. Cak i mislim da smo kao firma nekoc davno bili na isti i pretplaceni.

Neznam jesam li vec rekao, ali ja cu se pozabaviti tehnickim aspektom proizvodnje fonta dok kreativu ostavljam onima koji imaju smisla za to. Takodjer tutoriali bi pomogli onima koji nemaju ČĆŠĐŽ da ih stave ili premijeste unutar fonta, a kad vec to rade da i proizvedu OpenType font koji je unicode i radi jednako u Adobeovim grafickim programima (i svim ostalim koji rade s OT-PS fontovima) i na MacOSu i na Winblowsima.

Nisam jos ziher zelim li se pozabaviti OT-TT fontovima.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 15:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jel to ovaj broj?

http://www.computerarts.co.uk/__data/assets/image/229834/cap76_lrg.jpg

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 24.10.2005 16:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

iiiiiiihaaaaa, zakon naucit cu radit fontove Smile.... imam par komada sta sam crto jos u osnovnoj skoli sta bi ih htio koristit ovak...

djecu ja mogu cuvat... Wink

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 24.10.2005 17:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Jel to ovaj broj?

http://www.computerarts.co.uk/__data/assets/image/229834/cap76_lrg.jpg


je, to je taj...
i oni su u svom broju išli više na tehnikalije nego na stiliziranje fontova.
u svakom sam slučaju mislio da ti može pomoći da ga napišeš što kvalitenije.
ne mislim da ti ne znaš pisat ili nešto slično, već samo da nama krajnjim korisnicima tutorijala poslje bude što jasnije. tj. da znamo šta radimo, a ne da se sljepo držimo koraka iz tvog budućeg tutorijala i sijemo tuđu pamet...

za sve ostale...
CA ima za kupiti u Algoritmu i za naše pojmove nije ni malo jeftin... 131 kn.
No, kad se uzme u obzir da s njime dobiješ puno lipih stvari na CD-u onda se s vremena na vrijeme i isplati dati te pare.
osobno se ne bih pretplatio jer se zna desiti da nekoliko brojeva godišnje znaju biti krajnje neinspirativni i to mi je bacanje para. recimo da su ih 4 godišnje same pizdarije...

isprike što sam s ovim posljednjim odlomkom skrenuo s teme...
nastavljamo dalje u revijalnom tonu...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 24.10.2005 18:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Peewee wrote:


djecu ja mogu cuvat... Wink

dogovorit ćemo se na smjene ..... Very Happy Very Happy

ovo je turbo ideja ......

pljesak .....

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 24.10.2005 18:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wee! Very Happy imas nasu podrsku, taj tutorial bi bio zakon Very Happy
a za koji software ce biti taj tutorial? ili je to nesto neovisno o software-u?

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 24.10.2005 19:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imaš podršu i moje fontove na ponudu Smile . reci ako što treba. nažalost nekad situacija i na mi3iju zna biti takva Crying or Very sad Embarassed. Dodatak: Volio bih naučiti dodavati kvačice tako da neke fontove sredim.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2005 21:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Software: FontLab Studio 5
Drugo nam prakticki niti ne treba, no Adobe Illustrator, Corel ili Freehand mogu pomoci.

Link:
http://www.fontlab.com/Font-tools/FontLab-Studio/

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group