Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Sajt

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lackanovic



Joined: 11 Mar 2006
Posts: 3

PostPosted: 26.03.2006 23:50    Post subject: Sajt Add user to your forum ignore list Reply with quote

Napravio sam komplet sajt po ugledu na onaj sa "kirupa". Medjutim imam jedan mali problem.

Svi linkovi funkcionishu dakle ucitavaju mi se sve stranice, ali samo do trenutka dok na glavnoj stranici ne dodje do poslednjeg frejma. Od tog trenutka svaki link je anemican. Dakle kolko god kliknem nece da ucita stranicu na koju taj link vodi.

Da napomenem u glavnoj stranici na zadnjem frejmu sam stavio akciju stop da mi nebi vrtio stalno iste animacije koje zelim samo da se jednom odrade. E ja predpostavljam da je u tome problem. Na koji nacin da izbjegnem to stop na zadnjem frejmu a da mi se film odradi samo jedanput.

Hvala unaprijed
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 27.03.2006 08:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa, ostavi taj stop gdje je sada, ali pazi da ti ostali frameovi traju preko tog stopa, tj. da traju i gdje je taj stop. Ako ti sajt traje do 50 framea, a ti na 51 frame stavis samo stop, onda ti stopira cijeli film na tom praznom djelu, taj stop dakle moras stavit na 50 frame.

dakle:
mora ti biti ovako ( Very Happy )

Code:
---------------------------
--------------------------|


a ne ovako:

Code:
--------------------------
--------------------------|


(zamisli da su "-" timeline a da je "|" stop)

btw. odgovorio sam ti komplicirano jer si tako i pitanje postavio. Very Happy

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lackanovic



Joined: 11 Mar 2006
Posts: 3

PostPosted: 06.04.2006 21:19    Post subject: hvala puno! Add user to your forum ignore list Reply with quote

E hvala ti puno pomogo si mi donekle da se snadjem! Smile))
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group