Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kakav design za kakav proizvod?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 13.05.2004 10:02    Post subject: kakav design za kakav proizvod? Add user to your forum ignore list Reply with quote

to me oduvik mučilo.. evo jedan primjer.. recimo velika firma kao Henkel (može i druga, ima ih dosta) - jel oni moraju imat onako glupast design ili samo rade s onima koji nisu designeri, pa ispadne tako? mislim - firma je ogromna, ali su im plakati, ambalaže užas živi..

pitanje je: jel to rade po nekim studijama koji kažu: "Ljudi koji to kupuju vole takvo smeće" ili samo jednostavno naprave da to bude loše..?

Kužite što pitam?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 13.05.2004 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa vjerovatno se sve vrti oko nekakvog istrazivanja trzista. recimo cuo sam jednu coool stvar nedavno, ne znam da li ste vidjeli onu reklamu tj. Jumbo za DM, uglavnom na njemu je jedna cura koja gleda drito u tebe sa velikim ocima i cute obrvama itd.. I s tim su zapravo zeljeli pridodati nekakvom prijateljstvu. Svaki dan prolazis pored tog Jumba, gledas ju, postajes s njom onako, blizi. Znam da zvuci glupo ali kad sam god vidio nju sjetio sam se da moram u DM. eto.
A sto se tice evo recimo Henkela, ziher imaju nekakav research i kazu po uputama sto ljude navodi ili bi ih moglo navoditi na nesto. E sad, meni estetski to ne izgleda nikako tako da ono, no effect what so ever.
Milka ima svoj prepoznatljivi style, i po meni je jedna od najboljih cokolada. Smile A recimo ove "domace" firme tipa DTR sl. oni su koma - od logotipa (ako nadjem negdje logac koji sam svojevremeno radio za njih i koji je odbijen budem ga postao negdje - uzeli su ovaj DeTeEr umjesto!!), pa sve do web stranice i reklamiranja - kaj da kazem, OTV kvaliteta. Smile

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 13.05.2004 10:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
jel to rade po nekim studijama koji kažu: "Ljudi koji to kupuju vole takvo smeće"

prvo: nisam vidjela reklamu. ali mislim da znam o cemu pricas.
pshilogija marketinga. sociologija konzumizma.
kako tvari vidi prosjecan covjek.
ili jednostavno "glupe" reklame koje ti udju u mozak. sto je reklama jednostavnija i gluplja bolje se pamti.
a to najbolje skuzis kod djece kako funkcionira. s time da odrasli prosjevan covjek je samo jedno veliko dijete Wink

ps. jel' i kod vas deru po svuda onaj actimel (danone)??

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
morbith



Joined: 23 Mar 2004
Posts: 112

PostPosted: 13.05.2004 10:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm pa mislim da je problem sljedeci...

takva ce firma posao ponuditi nekom liku od 55-60 g. koji ima iza sebe samo ime u designu..(o imenima necemo..) jer je bio dobar u designu prije 30 godina.i danas je u tom fachu faca bez obzira sto ga je vrijem pregazilo...al vjeruje se njemu..hebes nas budale 0d kojih 25 godina kaj mi znamo ...koji smo svaki dan na netu i pratimo svaki pomak ove struke....u nasoj se zemlji vjeruje imenu prezimenu a ne finalnom produktu ...da je ta firma dala posao u ruke recimo bruketi&zinicu..(non payed comertial=))) ili nekim ljudima sa mi3 ....mi sad ne bi tu razgovrali o ovome...ali radije cemo otic kod zubara kojem se tresu ruke al ima 70 godina iskustva nego kod 30 godisnjeg zubara jer kaj on zna..al to sam samo ja i moje misljenje...mozda se varam...zivjeli
Back to top
View user's profile Send private message
morbith



Joined: 23 Mar 2004
Posts: 112

PostPosted: 13.05.2004 10:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@phillatz

DeTeEr DeTeKreten=))
Back to top
View user's profile Send private message
morbith



Joined: 23 Mar 2004
Posts: 112

PostPosted: 13.05.2004 10:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ phillatz

da ne bi bilo...znam da ne mislis tako al apsolutno moj post prije nema veze nici osobnim prema tebi dude... mislim objasnjavam se unaprijed da nebi netko krivo shvatio


nego dobra reklma ..odjeca za vasu djecu=)

DeTeKreten=)))
Back to top
View user's profile Send private message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 13.05.2004 10:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da al mislim da je to malo glupo tako radit.. mislim na takav design.. ne virujem da je lova bitna, jer potroše na TV, tiskanje plakata, itd. BOGATSVO.. pa zašto se onda ne potrude više..

iako koliko god mi bili kritični u vezi tog svega, mislim da se "HR zadrti narod" pali na takav design.. i što onda? minimalizam koji nas dosta radi i suvremen je ipak nije pravi design?

to je jaaaako Confused ..

ima li tko kakvu studiju designa vezanu za djelatnosti.. tj. u kojoj piše nešto kao: za TO treba TAKAV design.. itd.. psihologija designa..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 13.05.2004 10:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ali opet pogledaj podravku ili jamnicu.. oni su isto tradicionalna firma kojoj ide posal.. i oni imaju zadnje vrime suvremen marketing.. a ne virujem da nisu to napravi - eto tako.. ima nešto u tome.. neka studija..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 13.05.2004 10:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po mojem, postoji razlika u nasem poslu i razlikuje se po ljudima. AKO ZELIS napravit nesto dobro, sto je stvarno super i da se mozes potpisat ispod toga, i da ti je drago zbog toga.. onda radis suvremene reklame koje imaju nice stil, super dizajn i great ideju. Ako te ne zanima to, ako ti je na pameti samo zavrsiti posao i pobrat lovu, onda spadas u ovu drugu sortu koja radi samo da napravi i wtf.. E sad pitanje je, koja ste vi sorta?

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 13.05.2004 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:

Milka ima svoj prepoznatljivi style, i po meni je jedna od najboljih cokolada. Smile

o da, da Very Happy kupujmo hrvatsko, no dorina sux, milka je THE cokolada za obican narod.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 13.05.2004 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ars wrote:


ima li tko kakvu studiju designa vezanu za djelatnosti.. tj. u kojoj piše nešto kao: za TO treba TAKAV design.. itd.. psihologija designa..


ja nemam al sam srela neke ljude koji to rade.
osobno jako volim sociologiju kulture i psihologiju (kao i metakomunikaciju iliti "citanje izmedju redova" Laughing ) pa me to sa reklamama uvijek zabavlja Smile

ps. isto tako sam jucer razmisljala zasto tvoj klijent misli da je onaj drugi sajt napredniji i u njegovoj glavi sve to vjerojatno ima neku logiku. (ako hoces mozemo preko mp Wink )

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 13.05.2004 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@keye:reklamiraju actimel, al ne udavise nas s time...

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 13.05.2004 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Malo ste svi u krivu, malo ste svi u pravu...

Velike korporacije dasign izuzetno rijetko daju sutdijima (eventualno za neke sitnije stvari). Daju ih reklamnim agencijama. (sto je dosta logicno zbog obima posla kojeg obicno treba obaviti, zbog toga sto agencije imaju od copywritera do media-planera, produkcijski odijel itd...dakle, imaju razlicite timove ljudi koji ima pokrivaju i vode poslove).
Problem loseg dizajna se desava kada je klijent tupa seljacina (kao onaj arsov), odnosno, kada u hrvatskim podruznicama velikih svjetskih korporacija sjede gore navedeni. Na zalost, ti ljudi cesto pojma nemaju sto trebaju i povode se uglavnom za vlastitim ukusom, a ne za trzisnim analizama i istrazivanjima. Portiv takvih se jako tesko boriti, jer stogod im dobro donesete jako tesko razumiju i uglavnom vas natjeraju da napravite sve po njihovom (a pristaje se jer je uvijek velika lova u pitanju).
Drugi slucaj je kada dobijete vizualni identitet porizvoda i design manual kojeg su radili uglavnom negdje vani (rijetko velike korporacije to traze tu, osim hrvatskih), pa se morate snaci unutar standarda koji vam se uopce ne svidjaju i koji znaju biti katastrofa. (dodajte tome, gore navedeni opis klijenta i u govnima ste).
Treci, rjedji slucaj, je da imate otvorene ruke i onda je bas sav shit dosao od samog designera, krreativnog direktora ili vam je opet sam sef seljacina koji ce vas natjerati da po njegovom ukusu napravite job (za koji ste dva put u zivotu dobili slobodu od klijenta, pa vam on to upropasti).

Problem je sto se oko svih tih poslova vrti velika lova, pa je jako tesko odbiti posao (svi strahuju od gubitka velikih klijenata, jer od njih zive, a klijenti cesto spominju "da ce potraziti drugu agenciju".....).

Drugim rijecima, preko 50% onoga sto vidite na televiziji, na billboardima, citylightima, u novinama okrece zeludac i ljudima koji su to morali napraviti....

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 13.05.2004 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

what 4th said.
a i jos je problem kad radis za agenciju a ona nema creative direktora koji koordinira sve pa imas 10 ljudi koji ti govore di zasto kako. Just makes it worse.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 13.05.2004 11:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

morbith wrote:
takva ce firma posao ponuditi nekom liku od 55-60 g.


ak nist drugo, dobit ce dobar retro rrrrrrrah

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 13.05.2004 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo malo iz "prve ruke". radim u reklamnoj agenciji, necu o imenu jer cu ih u par sljedecih redaka dobro "iskenjat". dakle, nekakva koncepcija je marketing odjel koji "navlaci" klijente i produkcija koja radi reklame itd. e sad, nemamo kreativnog direktora, nego nam sve "genijalne ideje" idu od marketinga. a u tom marketingu rade ljudi od cca. 35-40 godina koji nit ne prate nit ih ne zanima nista vezano uz graficki dizajn i sl., al uglavnom svaka reklama, oglas i slicno mora biti vise-manje tocno takva kak si oni zamisle. a nemaju blage veze... i ideje su im totalno sranje...

npr. napravim nekakav oglas za tisak i onda pocne: daj promijeni pozadinu, pa ovaj font ovak, pa ovo u drugu boju pa daj tu jos ovo... i na kraju to ispadne ko da je radilo dijete od 10 godina koje je prvi put sjelo za kompjuter, sarenilo boja, fontova i da ne pricam dalje. kad se to objavi negdje uvijek sutim ili kazem da to nisam ja radil Laughing vec duze vrijeme pokusavam uvjeriti direktora firme da to tak ne stima i da nemogu ti "seljaci" iz marketinga diktirat stvari vezane uz dizajn jer se u to ne razumiju... ali nikak ga nagovorit. nije ni cudo kaj gubimo sve vise klijenata i kaj sve vece firme idu na "prave" adrese.

sve u svemu lagana katastrofa i jedva cekam da otvorim svoju firmu... Very Happy

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 13.05.2004 12:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dirt McGrit wrote:
evo malo iz "prve ruke". radim u reklamnoj agenciji


na zalost. i moje :) (potpuno te razumijem, imam dnevno isti problem)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 13.05.2004 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drugim slovima - jedini spas za neku veliku firmu je da ima zaposlene ljude koji to rade kvalitetno.. u suprotnom, daju posao nekoj agenciji kao ove 2 poviše i oni naprave sranje..

a da napravimo neku studiju koja bi se zaštitila i pokazala klijentu da shvati zapravo kakva sranja radi i na taj način izgurat "seljačine designere", tj. agencije koje nemaju ni designera..?

treba postojat neki način da se tome stane na kraj, te da isplivaju firme koje bi stvarno dobro napravile posal marketinga..!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 13.05.2004 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sorry ali nisam mogao odoljeti.. Very Happy


_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
morbith



Joined: 23 Mar 2004
Posts: 112

PostPosted: 13.05.2004 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ svi ..jebes studije i pravilnike....

kad ti klijent dodje i kaze da to sto si mu napravio je prenapredno i predobro za njega(a nije problem u parama koje mu uzimas za posao ) ...ocel meni netko objasnit tu debilanu.....znaci takav lik nema ni gram zna graschka u glavi...pa di ce on shvatit neku studiju o designu..taj ne shvaca ni studiju o tome kako to da govno izlazi iz guzice..jer ocito da istom gore navedenom idu govna i na usta...kad moze dat takvu izjavu....citiram..."to je za moju firmu prenapredno i to nije dobro"...ja neznam ..a vi
Back to top
View user's profile Send private message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 13.05.2004 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LaughingLaughingLaughing

pih... moja životna priča..
a sada nastavak....:
nema više šefa nego klijenta, tako da bi u mojoj verziji umisto boss bilo client.. sve ostalo - ista stvar.. možda je poanta: nikad na zelenu granu?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 13.05.2004 14:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislim da je rjesenje problema vrlo jednostavno - ne mijesati se drugome u njegov posao, pogotovo ako se ne razumijes u to. pusti covjeka da radi svoj dio posla, postuj njegov nacin razmisljanja i to je to.

najgore je kad mi netko veli "... ja bi to, ma znas, malo, onak, nekak, ma znas sigurno..." i onda da ja pogadam njegove misli i smisljam tisuce rjesenja - katastrofa. imam feeling da u takvom slucaju klijent ni sam nezna kaj hoce, pa serucka lagano... ma steram ga u krasan k***c. treba imat prave ljude, na pravom mjestu i da svaki radi svoj dio posla, sve ostalo je "ajme majko zali truda, vremena i zivaca".

peace

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 13.05.2004 14:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dirt McGrit wrote:
ja mislim da je rjesenje problema vrlo jednostavno - ne mijesati se drugome u njegov posao, pogotovo ako se ne razumijes u to. pusti covjeka da radi svoj dio posla, postuj njegov nacin razmisljanja i to je to.


...... treba imat prave ljude, na pravom mjestu i da svaki radi svoj dio posla, sve ostalo je "ajme majko zali truda, vremena i zivaca".


potpisujem

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 13.05.2004 20:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako netko vidi ruzan plakat za otvorene dane IRB po edukacijskim mjestima u zg, to je moje djelo. Napravio sam za njih bar desetak prijedloga koji su meni izgledali kul, da bi mi oni nakon svega rekli da je to za njih previse lijepo i umjetnicki, te da bi oni zapravo htjeli da uzmem neku od fotografija statue Rudjera Boskovica i da na tu fotku bez previse manipulacija natrcim slova.
Bilo mi je malo glupo za taj konacni polusatni posao uzeti lovu, ali zahtjev je zahtjev i na ovom threadu se reklo sve sto se treba reci o tome. Ovo je samo jos jedan primjer kako se ne treba zamarat time nego svoju energiju usmjerit konkretnijim problemima...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group