Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ANIMACIJA IN KROACIJA

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mogibo
Guest





PostPosted: 02.08.2004 03:56    Post subject: ANIMACIJA IN KROACIJA Reply with quote

Kako kazu psiholozi... reci sine sto te muci, bit ce ti lakse!
- evo reci cu!

Animacija kod nas stagnira. Ako se i pomakne, to je puzevim korakom. Postoje problemi koji koce njezin razvoj. Mi smo uzasno zatvorena sredina i tesko je stupiti u kontakt sa animacijom. Najbolji primjer toga je da veliki broj ljudi ne zna da se u Zagrebu svake dvije godine odrzava ANIMAFEST - SVJETSKI FESTIVAL ANIMIRANOG FILMA. To je treci po redu najjaci artisticki festival na svijetu. Traje tjedan dana i odvija se u Lisinskom. Tragedija je sto ga ne pohodi veci broj mlade populacije. Tako da znate za dvije godine SVI NA ANIMAFEST!

Drugi problem je sto od velikih studija za proizvodnju animiranog filma postoji jedino Croatia film. On ima svoju nedaleku proslost. Napravili su tri cjelovecernja filma. Trenutno rade serijale. Slavni Zagreb film je propao vec odavno ali nikako da ga ugase. On trenutno zivotari na gradskom proracunu. U firmi imaju svega samo ne animatora. Da komercijalisti i cistacice rade filmove bio bi najveci studio na svijetu. Imaju sumnjive ljude u upravi koji dolaze i odlaze kao godisnja doba. Svako malo u novinama se pojavio tekst kako je netko opizdio lovu... itd. Ja osobno mu skidam kapu za ono sto je u povijesti zasluzan. A to je Oskar Dusana Vukotica za film "Surogat". On je samo vrh piramide velikih radova proizaslih iz ZF.
Ostali studiji su relativno mali i nisu orjentirani jedino na animaciju. Vec se bave izradom reklama, dizajnom i ostalim. I oni su dobitnici nekolicine nagrada na festivalima. Ali to je premalo da bi se izgradila cvrsta jezgra. Ne mozemo racunati na njih da ce biti nosioci nase animacije. To ocekivati bilo bi kao da sjedis i cekas da ti lova padne s neba.

Treca stvar je najbitnija. Na Akademiji likovnih umjetnosti postoji odsjek za Animirani film i nove medije. Godisnje se upise 6 studenata. To su trenutno jedini temelji na kojima je moguce graditi dalje. Ali dok akademija upisuje svega sacicu studenata, na dizajnu ih se upisuje 25!? Postavlja se pitanje da li je to dosta. E pa nije! Ne moze se racunati na to da ce jedan po godini biti novi Vukotic i donijeti opet oskara. I sam sam student animacije. Moja najveca frustracija je nastavni kadar. Dok ima profesora koje izuzetno postujem i koji su kvalitetni i radisni. Ima i onih koji se skrivaju iza svoje boemske umjetnicke duse i negiraju svaki radisni odnos prema svome poslu. I tu je student nemocan jer ne moze nikoga upozoriti na taj problem. Sam sam rekao prodekanu da mi je zao odsjeka animacije zbog toga sto ima ljudi koji ga koce u razvoju. Naravno da sam na kraju godine snosio sankcije zbog svojih stavova. Ali cvrsto stojim iza toga i mislim da sam i dalje u pravu. Profesor bi trebao raditi sa studentima. Jos pogotovo kad je stanje takvo i kad je svaki pojedinac vazan. Da me krivo ne shvatite. Odsjek za animaciju je FENOMENALAN. Naucili smo ondje ono sto ne bi imali mogucnosti nigdje drugdje. I pogotovo na prvoj i drugoj godini moram pohvaliti dva profesora iz struke koji su izvrsni. Bilo kako bilo, nadam se da ce doci do promjena. Za dobro svih nas.

Cetvrta stvar je financiranje projekata i tko sjedi za kojom foteljom. Ali o tome se ne usudim govoriti. Kao sto rekoh na pocetku. Premala je to sredina I SVE JE PUNO ULIZICA. Strah da se ne zamjeris pojedincu jer ces se zamjeriti svima. PLJUJEM TI JA NA TO!
Budimo ljudi i radimo posteno a ne se skrivat iza svoje bahatosti.

I sad se vracam kako sam i poceo. Animacija in kroacija stagnira.

Molim vas da komentirate. Kazite svoje misljenje i da li ste vi imali takvog ili slicnog iskustva. Sto i trebalo napraviti? Imate kakvu ideju?
Back to top
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 02.08.2004 04:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjerovali ili ne ja sam fakat procitala cijeli post... mada je 4 ujutro i spava mi se za popizdit i inace ovakve postove preskocim Embarassed


uglavnom, suosjecam s tobom jer patis zbog toga sto ono sto najvise u zivotu volis raditi nema buducnost. ja sam odabrala liniju manjeg otpora i upisala elektrotehniku, mada ce eto moj likovno kreativni dio ostati zakinut (ne kazem da programiranje i slicno nije kreativno, dakako da je i volim to no budimo realni)... uglavnom, ne znam kome je bolje. meni, koja crtice nikad necu raditi jer nemam iskustva, ili tebi koji nemas prilike i financija. zao mi je sto su stvari ovakve, ali it's croatia we're talking about, ovdje nikakva umjetnost ne prolazi dobro, a kamoli nekakva animacija za koju se nece nitko od politicara zalagati jer je to za djecu i slicno.

na animafestu nisam bila iz tog razloga sto zivim na krku i nije mi jednostavno samo tako "skoknut" do zagreba. zao mi je i voljela bi ici na sve te vase sferakone, animafeste i ine manifestacije kojih ovdje nema, ali to je tako kad zivis u pripizdini... sta sad.

ne mogu ti nista drugo reci, a najmanje dati savjet, ali nadam se da je i podrska dovoljno Wink

laku noc ljudi Smile

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 02.08.2004 10:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

normalno da animacija stagnira - obzirom tko se u hrvatskoj muva oko animacije - dobro je da jos uvijek postoji...

sto se tice animafesta, smatram da to ni u kojem slucaju ne bi trebao biti "artisticki" festival. cak stovise, siguran sam da je takav stav upravo odgurnuo potencijalnu publiku sa festivala.

u vrijeme dok je animafest bio na vrhuncu posebni gost je bio chuck jones. zasto sada ne dovedu gendija tartakovskog (dexter's lab, powerpuff girls), pa naprave retrospektivu njegovih filmova? zasto ne uzmu velikog sponzora pa ne promjene ime u "pepsi animafest" ili "tvornica duhana rovinj animafest", te prikupe hrpu para i naprave PRAVI festival (na kojem ce se odrzati najavljena retrospektiva mijazakijevih filmova), sa pravim marketingom i tarikom filipovicem u ziriju (ili nekom sisatom tetkom sa tv-a, meni je iskreno svejedno - ali, ako zelis popularizirat festival radis to preko popularnih faca)?

zasto na festivalu nema govora o flash animaciji i o milijunima crtica koji se pojavljuju samo, jedino i iskljucivo na webu? zasto nema jutarnjih projekcija za klince na kojima bi se prikazivali pokemoni (ili koji su vec kurcici trenutno popularni)?

zasto je termin odrzavanja festivala takav da ignorira studente, tradicionalnu festivalsku publiku?

zasto ja prespavam polovicu programa, tijekom koje se vrti "eksperimentalna" animacija (koja izgleda kao vecina besplatnih visualizera sa PC-jevskih mp3 playera, samo sto je glazba losija...)?

odgovor je poprilicno jednostavan - sve se to dogadja zato sto je festival preuzela hrpa elitisticki usmjerenih umjetnickih snobova, koja se grozi komercijalnog (vjerojatno stoga sto ne razumiju komercijalno).

bojim se, da ce uz ovakav pristup, animafest zavrsiti kao opskurna underground manifestacija, koju ce posjecivati umjetnicki ziri (predvodjen egotriperom marusicem), desetak studenata akademije i pet polaznika zagreb-filmove skole crtanog filma...
Back to top
View user's profile Send private message
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 02.08.2004 12:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:44; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo
Guest





PostPosted: 02.08.2004 12:39    Post subject: Reply with quote

Slazem se sto se tice animafesta. Nije bez razloga da svake godine ima sve manje i manje ljudi. I da cujem po hali kako u pauzi ekipa govori da je ove godine program najlosiji.

Sto se akademije tice istina je da se drze ustogljeno. To sam bio i prije rekao. Samo najgore ti je sto je hrpa ulizica. Svi se boje za svoje dupe. I onda kad nesto progovoris dobijes noz u leda a da ne znas od koga je. Na taj nacic nema sanse da ce animacija ici dalje.

Mali studiji jesu moguci napredak. Ali kad malo bolje pogledas i stavis brojke na papir... Jedan doticni studio je dobio lovu od ministarstva da napravi devet minutni film. Bolje da ne znas o kojim se ciframa radi... 500 000 kn! To govorim zato jer nema produkcije dobrih filmova ako nema love. Ne mozes sjesti kod kuce i ocekivat da ces u slobodno vrijeme napravit cudo. Jest da se moze, ali ful ful tesko. Uvijek ces morati uskratiti na necemu. A to sta ekipa radi animaciju doma je za svaku pohvalu. Barem netko, kad vec ONE UMJETNICKE FACE glume da su prepametni da nesto naprave - NE SVE. Cast iznimkama.

Mozda da se jednoga dana pokrene festival neovisno o animafestu. Sa nekom novom ekipom, novim ljudima. Pa da bude i flash animacije, predavanja, crtica, radionica... Sa jakim sponzorima. Komercijalno i artisticko... ma sve ono sto ce ljude zanimati. Mozda... nikad ne reci nikad.
Back to top
Painkillerz



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 441
Location: La La Land

PostPosted: 02.08.2004 12:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma u Hrvatskoj je sve to otišlo u govna već odavna, i kad smo uspjeli bar malo uskrisit komercijalnu animaciju onim jebenim Hlapićem i svi su bili sretni (jebate, pola Hrvatske je radilo na tom crtiću i bilo je para i film je bio uspjeh i najavljivao se nastavak 'Šuma Striborova'), nešto je pošlo dovraga i sad se Hlapić animira negdje u Kini. Yaay.

Klasični animatori u Hrvatskoj se mogu baviti isključivo autorskim projektima - isplativog posla za njih nema.

_________________
JEWS FOR JESUS
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 02.08.2004 12:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:45; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo
Guest





PostPosted: 02.08.2004 13:15    Post subject: Reply with quote

Ma naravno da se moze doma nesto napraviti. Meni niti nece dati pare zbog nekih stvari koje sam im rekao Shocked . Ali nisam ovisan o njima tak da me bas briga. Niti cu se ikome uvlaciti u dupe, niti cu cistiti put pred njima.

Ima posla za klasicnu animaciju ali jako malo. Sad je nesto Zagreb film trazio vanjske koproducente. Ima cetiri projekta koje nudi. Ne znam kakvi su tak da necu nista pricati o njima. Vidio sam samo neke slike. Opet pokusavaju oziviti Baltazara. Ah, taj lik je umro i trba ga pustiti da miran lezi u grobu. To ti je nasa kreativnost kad ne mogu izmislit nove likove. Da su pametni napravili bi javni natjecaj. Sigurno bi se naslo par dobrih radova koje bi mogli pretociti u seriju. A sto se tice 3d animacije... bolje da ne govorim. Imamo toliko stari sistem. I fascinantno je sto se sa tolikim PONOSOM odbacuje 3D animacija... JER MI SMO IPAK FACE KOJI SMO ZAPELI U 60-tima. Dobro da jos ne rade na celovima.

Jedva cekam dan kad cu se moci totalno ograditi od takvih i da se stvori jedna nova struja ljudi. Mislim da je to potrebno. Do tada, kako je rekao GODOT, underground kucna produkcija. Mozda kad se nekome javi kakva dobra ideja pa da se okupimo i napravimo jedan odlican animirani film. Uz gajbe piva, dobrih zena i racunala koja ce nas podnosit!
Back to top
mogibo
Guest





PostPosted: 02.08.2004 13:16    Post subject: Reply with quote

Uz gajbe piva, dobrih zena i racunala koja ce nas podnosit!...
Naravno, za zensku stranu ekipe, dobrih muskaraca.
Back to top
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 02.08.2004 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Naravno, za zensku stranu ekipe, dobrih muskaraca.

A zasto ne i za musku stranu ekipe? Nikad se ne zna ko moze uletit u ekipu. Treba bit spreman za sve prohtjeve Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Moon



Joined: 26 Jul 2004
Posts: 37
Location: Rijeka

PostPosted: 02.08.2004 13:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ja sam unio malo svoje maste i volje za hrvatsku animaciju , pa sam napravio par crtica u swishu u trajanju od 3 minute svaki , istina da je trash i to, ali mozda nekome bude zanimljiv, uglavnom stavio sam prvi nastavak u galeriju pod nazivom superherobot pa pogledajte. i ostavite komentare, pliz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aristrah



Joined: 14 Apr 2004
Posts: 74
Location: zagreb

PostPosted: 02.08.2004 16:32    Post subject: Undergound Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovakvu raspravu, ali o drugim temama vodio sam mnogo puta u zadnjih par godina.
uvjek su problem zle i velike nepobjedive sile odzogora koje nece nista napravit da bi nama bilo bolje, mislim da je jedini pravi put da sami krenemo i pocnemo radit takve stvar a to ne znaci samo zasukat rukave i radit na svojem crticu ili designu ili bilo cemu drugome to je u stvari lako jer radis za sebe i za svoju guzu Smile , stvar je u tome da netko treba stavit svoje lice umjesto djona i stavit sve sto je radio do tada na stranu i bavit se samo time npr. samo organiziranjem underground animafesta, ili koordiniranju rada na nekoj animaciji, ako se je netko spreman prihvatit toga i prezivi sva zajebavanja podrivanja i podbadanja mozda negdje i odemo, inace banana nikad nista od ovakvog razgovora.
oni na vrhu nikad se nece sami pokrenuti mi ih moramo natjerati na to.

Nadam se da sam u krivu!

P.S. ako se netko sprema na tak nesto neka javi ja cu ponudit svakku pomoc koju mogu,
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
mogibo
Guest





PostPosted: 03.08.2004 01:05    Post subject: Reply with quote

Pa ici cu u tom smjeru da imamo festival komercijalne animacije- Treba vidjeti sto ce ove godine biti na Zagreb film festival. Da li ce biti opet Bulaja tamo sa svojim flash radionicama.
Siguran sam da ima jako puno ljudi koji bi zeljeli sudjelova u nekom novom, neovisnom festivalu. E sad treba sjesti i dobro promucnut glavom. To ne ide preko noci. A i sranje je da napravis festival a da ti dode dva rada od nasih ljudi. Al ja sam svakako ZA.
I to ne samo festival gdje se pustaju animacije. Vec razgovori, radionice, predavanje, druzenja, predstavljanje buducih projekata i da dodu, kako je vec prije spomenuo, velike face iz komercijalne animacije. To bi bio festival. Zamisli koliko bi to bilo ekipe.

Kao prvo krenut cu sa animacija.com. Hrvatski portal za animaciju. Tu ce biti svega, od recenzija, vjesti, autora, poslova, skole. Ako netko ima kakvu ideju ili se zeli prikljucit javite se.
Back to top
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 03.08.2004 10:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:45; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
aristrah



Joined: 14 Apr 2004
Posts: 74
Location: zagreb

PostPosted: 03.08.2004 11:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sorry mozda sam malo krivo napisao, al ono sto sam mislio rec je da ako hoces i takvu malu grupu koja bi radila nesto za sebe isto moras stavit ruku u vatru i potegnut , organizirat zvat molit i kumit jel ljudima se neda, al kad jedanput krene onda te stvari idu.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
nik3



Joined: 27 May 2004
Posts: 14

PostPosted: 30.09.2004 15:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa dobro. kolko para treba da krene?
Back to top
View user's profile Send private message
aristrah



Joined: 14 Apr 2004
Posts: 74
Location: zagreb

PostPosted: 01.10.2004 03:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

relativno malo,
ak si spreman ulozit godinu dvije zivota u to,
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 07.10.2004 01:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ove godine nece biti decra.

ja isto za 'animacija.com'! mogli bi sastaviti nekakvu mailing listu ili nesto...
//prvi post Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group